Nyitott Templomok Hétvégéje

Idén újra Szentendrei Nyitott Templomok Hétvégéje

2022. szeptember 9–11.

A Ferenczy Múzeumi Centrum összművészeti fesztiválján szeptember második hétvégéjén kitárják kapuikat a szentendrei templomok a zenei, irodalmi, egyházművészeti, építészeti és képzőművészeti programok előtt. A festők és templomok városának felekezetei és kulturális intézményei tartalmas és felemelő eseményeket kínálnak a Szentendrei Nyitott Templomok Hétvégéjén. Az idei programsorozat üzenete: a BÉKE.

A tavaly, hagyományteremtő céllal elindított összművészeti, szakrális fesztivál rendkívül jó fogadtatásra talált. A nagy sikerű rendezvénysorozat idén is változatos, igényes programokkal vár mindenkit. Egyházművészeti, vallástörténeti és építészeti előadások, irodalmi szalon Juhász Annával és Borbély Alexandrával, KÉK-séták a templomok között, kreatív alkotás a templomkertben, az Év Műtárgya program a Szerb Egyházművészeti Múzeumban, kórus- és klezmermuzsika, a Vujicsics Együttes, a Szent Efrém Férfikar, a Liszt Ferenc és a Mendelssohn Kamarazenekar koncertje – csak néhány, a színes események közül.

A programok szervezésébe a Ferenczy Múzeumi Centrum mellett a helyi vallási közösségek – katolikus, református, evangélikus, szerb ortodox, zsidó, baptista – és a város kulturális intézményei is bekapcsolódtak. A zenei programokat és irodalmi és művészeti előadásokat a Ferenczy Múzeumi Centrum, az irodalmi eseményeket a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár, a városismereti sétákat a szentendrei TDM Iroda, a múzeumpedagógiai programokat a GYÍK Műhely és a MANK Galéria munkatársai szervezték. A Szentendrei Kulturális Központ és a Teátrum a programok technikai hátterét biztosítja. Idén a Skanzen gyalogos és kerékpáros templomtúrákkal kapcsolódik be az eseménysorba.

A hétvégén, a Vajda Emlékmúzeum újranyitásával párhuzamosan megnyílik a Vajda Szentendréje című szabadtéri tárlat az Alkotmány utcában. A püspöki székesegyház kerítésfalán látható tablókiállítás Vajda művein és azok helytörténeti vonatkozásain keresztül mesél a város múltjáról és jelenéről.

A program helyszíneken gyűjtést szerveznek a szentendrei Karitász számára. Az adományokat gyermekek nyári táboroztatására fordítják.

PROGRAMOK

2022. szeptember 9. péntek

16:00
Ferenczy Múzeumi Centrum – GYIK Műhely kreatív programja
16:00
KÉK séták a templomok között orgonamuzsikával
17:00
Magyar költők vallásos versei
17:00
Shabbat fogadás Radnóti Zoltánnal, a budapesti rabbiság vezetőjével.
18:00
Barokk irodalom
20:00
Mendelssohn Kamarazenekar koncertje
21:15
Szent Efrém Férfikar koncertje
Szabadtéri tárlat
Vajda Lajos és Szentendre – szabadtéri kiállítás az Alkotmány utcában

2022. szeptember 10. szombat

15:00
KÉK séták a templomok között orgonamuzsikával
16:00
MANK festőudvar a templomkertben
16:00
A Pozsarevacska templom – Dr. Golub Xénia művészettörténész előadása
16:30
A Pozsarevacska templom – Dr. Golub Xénia művészettörténész előadása
17:00
Az év műtárgya a Szerb Egyházi Múzeumban
17:30
Magyar Continental Singers koncertje
19:00
“Szárnysuhogás a költészetben” – Nemes Nagy Ágnes szakralitása / Irodalmi Szalon Juhász Annával és Borbély Alexandrával
20:00
Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertje
21:00
Quiz Night: Szentendre templomai
21:00
Dohnányi Kvartett koncertje
Szabadtéri tárlatVajda Lajos és Szentendre – szabadtéri kiállítás az Alkotmány utcában

2022. szeptember 11. vasárnap

14:00
Kreatív kézműves foglalkozás 10 év alatti gyerekeknek – Hogyan jelenítette meg Deim Pál az üvegablakaiban Isten tervét?
15:00
Kreatív kézműves foglalkozás 10 év feletti gyerekeknek – Hogyan jelenítette meg Deim Pál az üvegablakaiban Isten tervét?
15:00
KÉK séták a templomok között orgonamuzsikával
16:00
A Preobrazsenszka templom ikonosztázának és berendezési tárgyainak restaurálása – Vukovits Koszta művészettörténész, a Szerb Egyházi Múzeum igazgatójának előadása
https://fb.me/e/7PlPniVhe
17:00
Vukovits Koszta művészettörténész előadása a Belgrád székesegyház történetéről
https://fb.me/e/2tBz64jZg
18:00
Golda János építész előadása Szentendre legősibb templomáról
19:00
Sabbathsong Klezmer Band Koncert
20:00
Árnyékban éles fény
21:00
Vujicsics Együttes koncertje
Szabadtéri tárlatVajda Lajos és Szentendre – szabadtéri kiállítás az Alkotmány utcában